İçerikler


  Addon Domain Nedir? Nasıl Eklenir? (Eklenti Etki Alanları)

  03.09.2014 12:09

  Addon domain, tek bir kontrol paneli üzerinden birden fazla alan adınızı kontrol etmenize ve yayın yapmanıza olanak sağlar.Web siteleri aynı kontrol paneli üzerinden kontrol edilseler de birbirlerinden bağımsız şekilde çalışırlar.Ancak tüm siteler kullanılan hosting hizmetinin kaynaklarını ortak olarak kullanırlar.

  Uyarı : Eklemek istediğiniz alan adınızın NS adreslerinin hosting hesabına yönlendirilmiş olması gerekmektedir.

  Addon domain (Eklenti Etki Alanı) Nasıl Eklenir ?

  Bir alan adının Addon domain olarak eklenebilmesiiçin öncelikle Nameserver adreslerinin sunucuya yönlendirilmesi gerekir..cPanel üzerinde Addon Domain bölümü bulunmaktadır.Bu alana giriş yapınız. Yeni cPanel sürümlerinde ismi Eklenti Etki Alanları olmuştur.

  addon1

  Giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki şekilde bir sayfa gelecektir.Bu sayfada gerekli alanları doldurmanız gerekmektedir.

  addon2

  Yeni Alan Adı : Eklemek istediğiniz alt alan adını buraya yazınız.

  Subdomain/FTP Kullanıcı Adı : Eklediğiniz alan adının FTP hesabına bağlanmak için verilecek kullanıcı adıdır. cPanel burayı otomatik olarak doldurur ancak isterseniz değiştirebilirsiniz.

  Döküman Dizini : FTP üzerinde alt alan adınıza ait siteyi kuracağınız dizindir. public_html/dizinadi şeklinde cPanel otomatik olarak dolduracaktır.İsterseniz dizin adınızı değiştirebilirsiniz.

  Şifre : Eklediğiniz alan adı için FTP şifresini belirleyiniz. Basit şifre seçmeyiniz. Zor bir şifre için Password Generator kullanabilirsiniz.

  Şifre Tekrar : Oluşturduğunuz şifreyi doğrulama için tekrar giriniz.

  Bu işlemleri tamamladığınızda oluşturduğunuz Döküman Dizini adında FTP üzerinde dosya yolu oluştuğunu görebilirsiniz. Artık bu dizine girip alt alan adınız için kurulum işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  İyi çalışmalar.

  Yorumlar

  Can 29.03.2017 17:03

  Peki kendi sitemizin public_html inin dışına koyamıyor muyuz? anasite.com/addondomain.com olarak yapınca o siteye giriyor bu rahatsız edici

  Netinternet 30.03.2017 06:03

  Merhaba Mahmut bey,


  Yorum Ekleyin