İçerikler


  You (username) are not allowed to use this program (/usr/bin/crontab)

  09.11.2014 12:11

  cPanel sunucularda cron (zamanlanmış görev) ekleyebilmek için sunucu üzerinden yetkilerinizin verilmiş olması gerekir. Eğer cron yetkileriniz verilmemiş ise, cron ekleyip çalıştırmak istediğinizde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşırsınız.

  You (username) are not allowed to use this program (/usr/bin/crontab)

  Bu hatayı gördüğünüzde yapmanız gereken sunucudan cron izinlerinizi aktif etmektir. Eğer paylaşımlı hosting servisi kullanıyorsanız cron izinlerinizin açılmasını firmanızdan isteyebilirsiniz. Ancak root yetkinizin olduğu sunucu kullanıyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterlidir.

  Sunucuya SSH ile root bağlantısı yaptıktan sonra aşağıdaki komutu çalıştırın.

  nano /etc/cron.allow

  Komuıtu çalıştırdığınızda cron.allow dosyasını açmış olacaksınız. Bu dosya içerisinde önceden cron izni verilmiş kullanıcılar var ise eğer kullanıcı isimlerini alt alta sıralı şekilde görebilirsiniz. Eğer hiç kullanıcı yok ise sadece root olarak kaydı görebilirsiniz. root'un hemen altında cron çalıştırmak istediğiniz hesabınızın cPanel kullanıcı adını yazıp kayıt ederek çıkış yapmanız yeterlidir. Son olarak işlemin kesin çalışması için /etc/init.d/crond restart komutu ile servisi restart edebilirsiniz.

  Cron İzni Vermek

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin