FTP Hesapları

ANASAYFA > BILGI BANKASI > FTP Hesapları
# / 2017-02-08
FTP Hesapları

Giriş


Web sitenize internet üzerinden daha hızlı bir şekilde erişebilmek için ftp hesapları ekleyebilirsiniz. Genellikle kontrol panellerinde Addon domain (Eklenti etki alanı) olarak eklediğiniz bir hesabın otomatik olarak ftp hesabı oluşmaktadır. Ayrıca ek olarak paket yetkiniz kadar kontrol panelinizden ftp hesabı ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki resimde cPanel kontrol paneli üzerinde ftp hesabı eklemeyi ve bağlanma işlemlerini uygulayacağız.


FTP Hesap Oluşturma


“oturum açma” kısmına ftp hesabınızın ismini yazmalısınız. “Etki Alanı” birden fazla hesabınız olduğunda (addon domain / eklenti eti alanı) seçmenizi sağlar. “Dizin” ftp hesabınızın bulunacağı dizini göstermektedir. “Kota” ftp hesabınızın kapasitesi sınırsız yapabilir veya limitlendirebilirsiniz.
FTP1


“Ftp hesabı oluştur” dediğinizde hesabınız alt kısımda ftp hesapları kısmında yer alacaktır. Bu kısımda da oluşturduğunuz ftp hesabınızı yapılandırabilir veya silebilirsiniz.


FTP Hesaplarına Bağlanma


FTP hesaplarına hosting hizmeti aldığınız kontrol panelinizden yada en çok kullanılan yöntem bir uygulama ile (filezilla , CuteFTP) bağlantı sağlayabilirsiniz. Uygulama üzerinden bağlanabilmek için öncelikle uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekmektedir. kurulum sonrası uygulamayı başlattığınızda aşağıdaki şekilde bir ekran görünecektir.
FTP2
Sunucu kısmına domain adınızı yada size verilmiş olan ip adresini yazabilirsiniz. Kullanıcı adınızı ve parolanızı yazıp kapı / port kısmına FTP protokolünde kullanılan 21 portunu yazmanız gerekmektedir. Bilgileri doğru girdiğiniz bağlantı sağlayabilir resimdeki şekilde dosyalarınızı görüntüleyip işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap