IP Yönetim Sistemi White List Kullanım Talımatları

ANASAYFA > BILGI BANKASI > IP Yönetim Sistemi White List Kullanım Talımatları
# / 2021-02-04
IP Yönetim Sistemi White List Kullanım Talımatları

IP yönetim sisteminde bulunan White List özelliği saldırı tespit sistemi (IDS) istisnalarını belirlediğiniz alandır. White List sisteminin kullanımına ilişkin talimatlar şu şekildedir;

Ekran görüntüsünde yer alan tabloda sizin tarafınızdan görüntülenen, kullanıcınız ile ilişkilendirilmiş kayıtları görüntüleyebilirsiniz. Panel ve API üzerinden eklenen veya teknik ekibimizin sizinle ilişkilendirdiği tüm kayıtlar burda görünür, IP adresinizle ilişkili olup kullanıcınız ile ilişkilendirilmemiş kayıtlar sayfada görüntülenemez. Tabloda yer alan alanların anlamları şu şekildedir;

IP Prefix: Listeye eklenen IP aralığını belirtir

Liste: IP adresinin hangi listede olduğunu belirtir. White belirli bir eşik kuralından çok daha yüksek oranda kurallara sahiptir. Gelen ve giden yönlü trafik anormallikleri ve siber saldırılarda white-list olan IP adresleri genel servis durumunu etkileyecek boyutlarda siber saldırılarda sadece bloklanacaktır. Eğer IP adresini Disable listesine eklerseniz otomasyon sisteminden tamamen çıkartmış olursunuz. Bu kural kesinlikle önerilmez!

Trafik Yönü: Eklenen ip ve liste, hangi trafik yönünde geçerli olacağının seçildiği alandır. 

Yön: Trafik yönündeki destination veya source IP yönünün seçildiği alandır. Örneğin sizden dışarı doğru giden (TX) trafiklerde hedef (destination) asla sizin IP adresiniz olamaz.

Ekleme Tarihi: Kuralın eklendiği tarihi gösterir

Çıkartma Tarihi: Kuralın çıkartılacağı tarihi gösterir. Sonsuz ve limitsiz sayıda kural girilmesi otomasyon sistemimizi yavaşlatabilir bu nedenle girilen kayıtlar her zaman belirli bir süre içerisinde çalışacak şekilde eklenmektedir.

İşlemler: Düzenleme kısmında sadece kuralın çıkartılacağı tarih yeniden düzenlenebilmektedir. Kaldırma kısmında ekli ip adreslerinin çıkartma tarihinden önce manual çıkartılmasına olanak sağlar.

Listeye yeni bir IP adresi eklemek istediğinizde yukarıda yer alan alanlarla ilgili bilgiler sizden istenecektir. IPv4 için maksimum prefix uzunlugu /16, IPv6 için ise maksimum prefix uzunlugu /29 olarak belirlenmiştir. Kendinize ait olmayan IP adreslerinde eklenecek kayıt sistemde daha önceden ekliyse bununla ilgili sizin yeni kayıt eklemenize izin verilmeyecektir.

Daha fazla bilgi için destek talebi oluşturarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap