İçerikler


  Netinternet DNS Resolver Sunucuları

  27.10.2014 12:10

  DNS (Domain Name System) Nedir?

  DNS, İnternet alan adlarını IP adresine, IP adreslerini alan adlarına dönüştürmeye yarayan sistemdir. DNS sunucuları RL (Uniform Resource Locator) ya da FQDN(Fully Qualified Domain Name) adreslerini IP adreslerine çözümlemesini sağlar. Bu sayede IP adreslerini ezberlemek yerine daha akılda kalıcı host adreslerini yani domain adreslerini kullanırız.

  DNS, nameserver (isim sunucuları) ve DNS resolver (çözümleyici) DNS sistemini oluşturan en önemli bileşenlerdir. Alan adlarının IP adresine çevrilmesi DNS resolver’lar sayesinde mümkün olmaktadır. Netinternet’in veri merkezi içerisinde IPv4 ve IPv6 destekli 4 DNS resolver sunucusu bulunmakta, bu sunucular sadece veri merkezi içerisinde yer alan sunucularda kullanılmaktadır.

  IPv4 DNS Resolver

  159.253.34.4

  159.253.34.5

  IPv6 DNS Resolver

  2a03:2100::4 2a03:2100::5

  Linux İşletim Sistemlerinde DNS Resolver Değiştirmek

  Linux işletim sistemlerinde DNS resolver adreslerini değiştirmek için düzenlemeniz gereken dosya yolu: /etc/resolv.conf

  Dosyayı işletim sisteminizde kurulu herhangi bir editör ile açtıktan sonra her bir DNS resolver için başında nameserver yazarak bilgileri güncellemeniz gerekmektedir

  Windows İşletim Sisteminde DNS Resolver Değiştirmek

  Windows işletim sistemlerinde DNS resolver adreslerini değiştirmek için "Ağ Bağlantıları" üzerinden aktif olarak kullandığınız ağ bağlantısının özelliklerine girerek "Internet Protokolü Sürüm 4" üzerine tıklayarak özellikler butonuna basttığınızda karşınıza çıkacak ekrandan (Aşağıdaki resimin sağ penceresindeki gibi) DNS resolver sunucularını tanımlayabilirsiniz.

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin