İçerikler


  SSH ile cPanel Yedek Almak

  15.06.2014 12:06

  cPanel sunucularda eğer root yetkiniz var ise, kontrol paneli arayüzünden yedek alabildiğiniz gibi SSH ile komut sistemi üzerinden de yedek alabilirsiniz. Çok fazla dosya sayısı olan ya da çok büyük olan hesaplarda SSH üzerinden yedek almak ve restore etmek daha sağlıklı olur. Arayüz üzerinden yüksek boyutlu sitelerin yedeklerini alma ya da yükleme sırasında hatalar çıkabilmektedir.

  Yedek Alma İşlemi

  Sunucuya root ile SSH üzerinden giriş yapınız.

  Öncelikle yedek alabilmek için /home dizinine giriş yapmanız gerekir. Daha sonra cPanel hesabın kullanıcı adı ile aşağıdaki komut ile yedek alma işlemini başlatabilirsiniz.

  cd /home
  
  /scripts/pkgacct kullanıcı adı
  
  Örnek;
  
  /scripts/pkgacct netinternet

  Komutu yazıp Enter tuşu ile onayladıktan sonra sunucuda işlemler başlayacaktır.Dosya sayısı ya da hesabın büyüklüğüne göre işlemlerin süresi değişebilir. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra home dizin içerisinde yedeği cpmove-kullanıcıadı.tar.gz olarak görebilirsiniz.

  Restore İşlemi

  SSH üzerinden komut ile yedek restore işlemi de yedek alma işlemi kadar basittir. Tek bir komut ile yedeğinizi sunucuda restore edebilir ve hesabı aktif edebilirsiniz.Öncelikle yedeği restore edebilmek için yedek dosyası hangi dizinde ise o dizinde olmanız gerekir. Yedeğimizin standart olarak home dizini içerisinde olduğunu düşünerek yine home dizinine giriş yaparak yedek restore komutumuzu çalıştıralım.

  cd /home
  
  /scripts/restorepkg yedek dosyası
  
  Örnek;
  
  /scripts/restorepkg cpmove-netinternet.tar.gz

  Yorumlar

  hakan 17.06.2020 20:06

  bilgisayarımıza indirmek için ne yapmamız gerek?


  Yorum Ekleyin

  E-Bülten Aboneliği

  E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..