İçerikler


  Ücretsiz Hosting Kontrol Paneli CWP

  25.12.2014 12:12

  Firmamızdan ticari amaçla hosting hizmeti vermeyen, bir kaç web sitesi barındıran ve bu web sitelerinin barındırılmasında kontrol paneline ihtiyaç duyan bir çok müşterilerimiz, ücretsiz bir kontrol paneli önerisinde ve kurulumu ile ilgili dokuman yazışmasında bizden talepte bulunuyorlardı.  Bunun üzerine hemen karşımıza çıkan ilk ücretiz  CWP isimli (CentOS-WebPanel) kontrol panelini https://www.netinternet.com.tr/vps-sunucular adresindeki Linux Level1 VPS sanal sunucusuna CentOS 6 işletim sistemi üzerine kurduk. Hosting yönetimi için temel bir çok özelliğe hatta daha fazlasına sahip olan CWP isimli bu ücretisz kontrol paneli ile ilgili tecrübelerimizi size aktarmaya karar verdik.

  Öncelikle kurulumu oldukça basit, Sunucu SSH bağlantısı yaptıktan sonra alt kısımdaki komutları konsola kopyaladıktan sonra yaklaşık bir 15 dakika içerisinde CWP kurulumu gerçekleşiyor..

  cd /usr/local/src
  wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest
  sh cwp-latest

  Kurulum tamamlandıktan sonra konsolda sunucuya giriş yapmanız için gerekli URL adresleri, MySQL sunucunuzun root şifresi gibi bilgiler ekranınıza geliyor. Bunları bir yere kopyaladıktan sonra panele giriş yapmak için

  http://SUNUCUIPADRESINIZ:2030/

  Yazarak CWP kontrol paneli arayüzüne bağlanıyorsunuz. Bağlanırken kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre sunucunuzun ROOT kullanıcısı ve şifresidir.

  Kontrol panelinin kurulması ile birlikte, Apache, Mysql, PhpMyAdmin, Varnish, Pure-ftpd, Bind, Postfix, Dovecot gibi temel tüm uygulamalar kuruluyor. Varnish aslında temel bir ihtiyaç değil ancak kontrol paneli ile birlikte Varnish cache sisteminin gelmesi oldukça hoşumuza gitti.

  Bizi şaşırtan bir diğer konu ise Firewall yazılımıolarak cPanel'de sıkca kullanılan CSF'nin kontrol paneli ile birlikte gelmesiydi. Bir güzel özellik ise Backup sistemi, Otomatik yedekleme işlemini günlük, haftalık ve aylık olarak seçebiliyor, eğer isterseniz hangi kullanıcının yedeklenerek hangisinin yedeklenmeyeceğine de siz karar verebiliyorsunuz.

  Yine cPanel'den alışık olduğumuz Softacolus yazılımını da görünce şaşırmayı bıraktık :) Sunucu yönetimi konusunda bilgi sahibi olmayan veya sunucu yönetmek konusunda zamanı olmayan ancak kontrol paneli için de para harcamak istemeyen kullanıcılar için CWP'nin oldukça iyi bir kontrol paneli olduğunu düşünüyoruz.

  Kullanımı ise oldukça basit, Hemen nasıl hesap açıldığını size anlatalım..

  Hesap oluşturmadan önce DNS yapılandırmasını tam bir şekilde yapmanız gerekir, bunun için kontrol panelinde DNS Functions kusmından Edit Nameservers IPs bölümüne geçerek sunucunuzda kullanmak üzere nameserver kayıtlarını belirtmeniz gerekir. IP adreslerine de sunucunuzda var olan IP adreslerinize göre bir değer vermelisiniz. RFC ile uyumlu olmasa da tek bir IP adresiniz varsa NS1 ve NS2 için her ikisine de aynı IP adresini yazabilirsiniz. Eğer alt nameserver kaydınız yoksa Netinternet müşteri panelinden alan adı yönetiminden oluşturabilirsiniz. Unutmayın, NS kayıtları için ayrıca A kaydı da girmeniz gerekir. Oluşturduğunuz NS kaydına bilgisayarınızdan PING gonderebiliyor olmalısınız.

  Yeni bir hesap açmak için User Accounts menüsünden New Account kısmına tıklayarak bir hosting hesabı açabilirsiniz. Burada karşınıza gelen ekranda alan adını, hosting kullanıcı adını tanımlayabilirsiniz. Burada yine dikkatimizi çeken bir başka özellik ise hosting kullanıcısının aynı anda çalıştıracağı işlem sayısını ve açabileceği dosya sayısını da limitlendirebiliyor olmanızdır.

  Sonrasında PHP veya Apache ayarlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenledikten sonra oluşturduğunuz hosting hesabının kullanıcı adı ve şifresi ile FTP'ye bağlanarak sitenizi yükleyebilirsiniz.

  Bizden bu kadar, Bu ücretsiz kontrol paneli ile ilgili sormak istediklerinizi lütfen destek bileti ile değil, bu makalenin yorum bölümünden iletiniz.

  İyi Çalışmalar.

  Yorumlar

  Onur 27.12.2014 11:12

  Müşterilerinizin cPanel'den CWP'ye geçişlerinde yardımcı oluyormusunuz?

  Osman Makal 27.12.2014 12:12

  Hayır ne yazık ki ama CWP de cPanel sunucudan migration özelliği mevcut denemedim lakin bu işi zaten otomatik kendi yapıyor.

  Yunus Emre KAROĞLU 29.12.2014 20:12

  CWP panel gerçekten güzel bir panel ben daha öncesinde kullandım gerekli ayarlamalarını yapınca pek birşeye gerek duymuyorsunuz üstelik Pluginlerinde TS3 ve Shoutcast Radyo gibi kurulumlarda mevcut direk kurulum yapıp çalıştırabiliyorsunuz. Ücret ödemek istemeyenler için tercih edilecek en güzel Panel.

  Süleyman 21.05.2015 18:05

  Merhaba güvenlik ve hız optimizasyonu için ufak önerileriniz var mı

  Erkan KUTLU 23.12.2015 06:12

  sitemi çalıştırdım sorunsuz gayet güzel panel görüntüsü var cpanel'den daha kullanışlı görünüyor.. panelde görünmekte olan hata var hack yemezse açık yoksa kullanmaya devam edeceğim :)

  sezer 25.10.2016 07:10

  merhaba,
  yeni kurulan cwp de ayarlar yapılmamış ve firewall ayarları da online yapınca aşağıdaki hata çıkıyor. bunu nasıl düzeltebilirim.

  adyok 28.10.2016 18:10

  ssh portunu değiştir

  mehmet sağır 07.02.2017 21:02

  bu konu hala sizi ilgilendiriyor mu bilmiyortum ama bu konudaki diger kullanıcıların da yararlanması acısından sorunuzun cevabı :
  sizden ssh portunuzun varsayılan olan 22 portunu kullandıgını bunu n güvenlik riski tasıyabilecegini ve bunu degistimeniz gerektigini söylüyor
  ilgili port ayarına da /etc/ssh/sshd_config dizininden ulasabileceginizi ve degisimi gerceklestirdikden sonra da bunu csf panelinize eklemeniz gerektigini söylüyor

  tolga 09.02.2017 14:02

  Merhaba, bu paneli kurmak ve kullanmak için vps'i sıfırlamaya gerek var mı ? sonuç itibari ile kullandığım vps'de plesk panel ve sitelerim mevcut. En uygun kurulum yöntemi, vps'i panelsiz centos olarak kurup ssh den centos paneli mi kurmak olur ?

  Şerif 25.01.2018 09:01

  Yükleme sonunda bu bilgileri veriyor.

  qwerqwer 14.03.2018 13:03

  Panele giriş yaparken aşağıdaki gibi hata geliyor. Paneli kaldırmak için hiçbir yerde bilgi yok. Acilen yardıma ihtiyacım var.

  Netinternet 14.03.2018 14:03

  Merhaba,

  qwerqwer 14.03.2018 16:03

  Merhaba,

  Netinternet 15.03.2018 19:03

  Kontrol panelinize girdiğinizde bu hata ile karşılıyorsanız ve sitelerinizde bir sql sorunu yok ise kontrol paneliniz veri tabanına erişim sağlayamıyor demektir. Mysql root şifre ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz, ancak detaylı bilgi ve destek için destek masamızla iletişim kurmanız gerekmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz.

  Mahmut 20.05.2019 11:05

  Bildğiniz ram canavarı ne kadar arttırsam o kadar ram tüketti artı swapa düşüyor hiç tavsiye etmem


  Yorum Ekleyin

  E-Bülten Aboneliği

  E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..