WHM Panel ClamAV Kurulum

ClamAV, cPanel'de eklenti olarak kurulabilen, sunucudaki hesaplarda virüs taraması yapılmasını sağlayan bir yazılımdır. cPanel/WHM üzerinde Manage Plugins bölümünden otomatik olarak kurulabilmektedir. Kurulumu ve kullanımı oldukça basit olan bu program ile, sunucunuzdaki hesaplarda virüs taraması yaparak zararlı içeriklerin silinmesini büyük oranda sağlayabilirsiniz.

Kurulumu yapmak için öncelikle WHM panel'ize tarayıcı üzerinden root olarak giriş yapın. Daha sonra WHM üzerindeki Manage Plugins bölümüne giriş yapın ve ClamAV altındaki Install and keep update seçeneğini seçerek kayıt edin. Kayıt işlemin yaptığında kurulum başlayacaktır ve ortalama 5-10 dakika arası sürecektir.

ClamAV Kurulum

Kurulum tamamlandıktan sonra WHM panel'de Plugins altında Configure ClamAV Scanner kısmına giriş yaparak ayarlarını yapabilirsiniz. Karşınıza gelen sayfada hangi dizinlerin taranacağını seçebilirsiniz.

ClamAV Ayarları

Bu sayfada ayrıca kullanıcı bazlı ayarlamalar yapabilmenizi sağlayan User Configuration butonu da bulunmaktadır. Bu bölüme giriş yaparak, hangi kullanıcıların dosyalarına virüs taraması yapılsın ya da yapılmasın ayarlarını yapabiliyorsunuz.

E-Bülten Aboneliği

E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..