WHM Panel Tweak Setting Ayarları

ANASAYFA > BILGI BANKASI > WHM Panel Tweak Setting Ayarları
# / 2017-02-28
WHM Panel Tweak Setting Ayarları

Sunucunuzun ince ayarlarının yapıldı bir bölümdür. Birçok kısımdan oluşmaktadır. En sık kullanım seviyesine göre anlatılmıştır.


tweak


All


Number of accounts per page to display in “List Accounts”:
List account sayfasında kaç adet hesabın gösterilmesini istediğinizi sormaktadır default 30 olarak gelir istediğiniz değeri yazabilirsiniz.


Domain


Allow Creation of Parked/Addon Domains that are not registered:
Kayıt edilmemiş domainlerin park edilmesini yada addon domain olarak eklenip eklenemeyeceğini sormaktadır. Kapalı durumda olmalıdır.


Allow Remote Domains


Allow Creation of Parked/Addon Domains that resolve to other servers (ie domain transfers) [This can be a major security problem. If you must have it enabled, be sure to not allow users to park common internet domains Off konumunda kalmalıdır güvenlik açıklarına neden olabilir.


Mail


Max hourly emails per domain: Bir cPanel hesabı için saate kaç adet mail gönderimi yapılabileceğini belirtir. Genellikle bu değer 100 olarak tanımlanır.
Prevent “nobody” from sending mail: Mail çıkışlarında gönderici adresi belli olmayan mailleri engeller. Spam mailleri engelleme konusunda mutlaka On olarak işaretlenmesi gereken bir ayardır.
Restrict outgoing SMTP to root, exim, and mailman (FKA SMTP Tweak): Smtp doğrulaması sağlamadan mail gönderimi yapan hesapların mail çıkışlarını bloklar. On konumda olması gerekmektedir, ancak PHPMailer kullanımını da bloklayabilir Bu nedenle hosting sunucularında Off durumdadır.


PHP


Bu başlık altında cPanel sisteminin PHP yapılandırması yer alır. Örneğin phpMyAdmin için timeout ve upload limitleri belirlenebilir.


cPanel PHP max execution time: Yaptığınız sorgunun ne kadar süreceğini limitler ve 900 olması öneririlir.
cPanel PHP max POST: Post edilen verinin limitidir. Varsayılan olarak 55M gelir ve 256M olması önerilir.
cPanel PHP max upload: Tarayıcı üzerinden yüklenen dosyanın limitidir. Varsayılan olarak 50M gelir ancak bu limit phpMyAdmin üzerinden SQL içe aktarmakta yetersiz gelir bu nedenle 256M yapılması önerilir.
cPanel PHP loader: cPanel/WHM de kurulacak Plugins’lerin gereksinimine göre seçilebilir. Genelde ioncube seçilerek aktif edilir.


Redirection


WHM, cPanel ya da Webmail arayüzlerine girişlerinde panele yönlendirme ayarlarıdır.


Always redirect to SSL: Seçeneği On yaparsak sürekli olarak SSL adresine yönlendirir. Sunucu hostname adresine yönlendirerek https:// girişi sağlar. Örneğin https://pro01.ni.net.tr:2087 Bu ayarlama Off seçilir ise aşağıdaki detaylı yönlendirme ayarları açılır.
Non-SSL redirect destination: Yönlendirmenin hostname üzerine mi olacağı yoksa hiç yönlendirme olmaması gerektiğinin ayarıdır.
SSL redirect destination: Eğer https:// olarak girilir ise yönlendirmenin nasıl olması gerektiği seçilir. Valid bir SSL sertifikası yüklü değilse Origin Domain Name seçişmesi önerilir.
Require SSL: Sadece https:// olarak girilmesini sağlar.


Stats Programs


cPanel sisteminde sitelerin istatistik yazılımlarının seçildiği bölümdür. Bu istatistik yazılımları sitelerin trafik verilerini ve sitelere giren ziyaretçilerin istatistiklerini tutmakradır. Awstats stat ve Webalizer stat Açık tutulması, Analog stat ise kapalı durumda olması önerilir. Çünkü Analog stat sunucuda yüksek kaynak kullanımına sebep olmaktadır.


Stats and Logs


Extra CPUs for server load: Sunucudaki bazı servislerin sunucudaki yük durumuna göre durdurulmasını sağlar. Sunucudaki işlemci sayısına ve gücüne göre bu değerin yükseltilmesi önerilir. Örneğin cPanel otomatik yedekleme servisinde eğer sunucu yük durumu yüksek ise yedekleme işlemi durdurulur ve hesapların yedekleri alınmaz. Eğer otomatik cPanel yedeğinin aksamadan alınması önemli ise bu değerin 40 yapılması önerilir.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap