WHM'de Reseller Hesabı Açma

ANASAYFA > BILGI BANKASI > WHM'de Reseller Hesabı Açma
# / 2014-09-04
WHM'de Reseller Hesabı Açma

WHM’de aktif olarak çalışan bir siteye ya da yeni açtığınız bir hizmete reseller yetkisi atayabilir ve bu yetki altında hangi işlemleri yapacağının yetkilerini belirleyebilirsiniz. Sizin belirlemiş olduğunuz yetki ve limitler dahilinde, artık reseller ana hesap kullanıcısı da paketler oluşturabilir ve yeni hesaplar açarak bu paketleri hesaplar ile ilişkilendirebilir.


Reseller Yetkisi


WHM panel üzerinde sol taraftaki menüde “Reseller Center” bölümü bulunmaktadır.Bu bölüme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranın üst kısmından hangi alan adına reseller yetkisi vermek istiyorsanız o alan adını listeden seçerek “Ok” butonu ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.


reseller1


Reseller yetkisini verdikten sonra bu kullanıcıya verilmesi gereken yetkileri ve limitleri ayarlamanız gerekmektedir.Yine aynı ekran üzerinde sol alt kısımdaki Edit Privileges/Nameservers bölümüne giriş yaparak limitleri ve yetkileri belirleyebilirsiniz.


Bu bölüme giriş yaptıktan sonra öncelikle karşınıza gelen ekranda aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde ayarları yaparak vermek istediğiniz disk kotası ve trafik limitini belirmelisiniz.
Buradaki en üstte yer alan “Limit the total number of accounts adanaonl can create to 0 accounts” bölümü, bu reseller sahinin açabileceğini hesap limitini belirmektedir.


reseller3


Bu limitleri belirledikten sonra aynı sayfanın alt kısmındaki yetkilendirmeleri düzenlemeniz gerekiyor.Bu yetkilendirmeleri dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.Karar tamamen sizindir.Ancak dikkat etmeniz gereken en alttaki “Root Acces” yetkisini vermemektedir.Eğer bu yetkiyi verirseniz reseller kullanıcısı root yetkisi ile sunucuda istediği tüm işlemeleri yapabilir.


Eğer reseller kullanıcısı kendisine ait isim sunucularını (nameserver) kullanmak istiyor ise aynı sayfanın en altındaki nameserver düzenleme bölümünden kullanmak istenilen nameserver bilgilerini girebilirsiniz.Bu bilgileri kaydettiğinizde reseller sahibinin yeni açmış olduğu her hesap otomatik olarak kendisine ait nameserver bilgileri ile aktif olacaktır.


reseller4

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap