Bulut Bilişim Nedir?

Cloud Computing

Bulut Bilişim

Cloud Computing, Türkçe de "Bulut Bilişim" olarak adlandırılmaktadır. Bulut bilişim teriminin tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmesede bu kavram en kaba tabir ile sunucu bilgisayarlar ve buna benzer internete bağlı cihazların istenildiği zaman kullanılarak, kaynakları kullanıcılar arasında paylaşılabilen internet tabanlı bilişim hizmetlerine verilen genel isimdir.

Bulut bilişim, Bulut tabanlı internet tekonolojileri hizmetine verilen genel bir addır. Servis alt yapısı gerekmeksizin, herhangi bir yazılım, işlem veya veri erişimi olmadan alınacak hizmetlerin sağlanabilmesini konu alır. Bulut bilişimde üç temel modele göre hizmet sunulmaktadır. Bunlar SaaS, PaaS, IaaS olarak isimlendirilir.

SaaS (Software as a Service)

Software as a Service kısaltması olan SaaS, Türkçe'ye "Bir Yazılım Olarak Servis" şeklinde veya "Yazılım Hizmeti" olarak çevrilmiştir. Bu modelde verilen hizmet sadece bir yazılımın kullanılması üzerine kurgulanmıştır. SaaS bir hizmeti satın alan kullanıcılar, diğer başlıklarda deyineceğimiz PaaS ve IaaS modelleri üzerine kurulan yazılıma erişirler. Bu modelde kullanıcıların yönetmek, izlemek, çalıştırmak zorunda olduğu bir alt yapı yada platform bulunmaz. Böylelikle kullanıcılar bir uygulama kurmak, çalıştırmak, güncelleme yapmak, yedek almak ve buna benzer pek çok operasyonel işten kurtulmuş bakım ve destek maliyetleri kolaylaşmış veya ortadan kalkmış olur.

Şirketimiz Netinternet'te SaaS modelinde Bulut servisleri iki bölüme ayrılmıştır, "Yazılımlar" ve "Servisler" açık kaynak kodlu yazılımları birer SaaS hizmet olarak sunarken, yine açık kaynak kodlu veri tabanı yazılımları ile birlikte bune benzer bir iş için gerekli servisler de SaaS hizmetlerimiz içerisinde yer almaktadır. SaaS servislerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için SaaS çözümlerimizi inceleyebilirsiniz.

PaaS (Platform as a Service)

Platform as a Service kısaltması olan PaaS, Türkçe'ye "Bir Platform Olarak Servis" şeklinde veya "Platform Hizmeti" olarak çevrilmiştir. Bu modelde verilen hizmet bir yazılımın çalışması için gerekli olan işletim sistemi, programlama dili yürütme ortamı, web servisleri ve veri tabanı servisleri gibi servisleri içinde barındıran platform hizmetidir. PaaS servislerde amaçlanan, yazılım geliştiricilerin geliştirdikleri yazılımı çalıştıracakları alt yapının sistem yönetimi, satın alma masrafları ve buna benzer sistemin genişlemesinden doğan maddi ve zamana dayalı kayıpları ortadan kaldırarak, zorluk çekmeden süreci yönetebilmesini sağlamayı amaçlar. Kaynakların kullanımında ölçeklendirme sağlar.

PaaS modelinde üç farklı bulut servisi sunmaktayız. Bunlar uygulama oluşturma ve yönetme sistemi, (Build and Manage Application) konteyner sanallaştırma orkestrasyonu, (Container Orchestration) dağıtık neslesel depolama alanı (Distributed Object Storage) servisleridir. Sunduğumuz bu servislerde yazılım geliştiricilerin sistem yönetim maliyetlerini ortadan kaldırarak DevOps konusunda ihtiyaçlarını bir otomasyon dahilinde karşılamayı hedefliyoruz. PaaS çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için PaaS çözümlerimiz sayfasını inceleyebilirsiniz.

IaaS (Infrastructure as a Service)

Infrastructure as a Service kısaltması olan IaaS, Türkçe'ye "Bir Altyapı Olarak Servis" şeklinde veya "Altyapı Hizmeti" olarak çevrilmiştir. En temel bulut servislerden biri olan IaaS modeli, hipervizör alt yapısını kullanan sanallaştırma sistemleri tarafından birbirlerinin yedeği olacak şekilde çalışan fiziksel donanımlar üzerinden verilen sanal sunucu kaynaklarıdır. Normal sanallaştırılmış fiziksel makinelerden farklı olarak IaaS modelinde sanallaştırma tamamen birbirinin yedeği olacak şekilde çalışan network, storage, fiziksel sunucu katmanlarının oluşturduğu büyük bir kaynak havuzu içerisinden sağlanmaktadır. IaaS kullanıcılara fiziksel arızalardan, fiziksel sunucu bakım maliyetlerinden, genişleme konusunda sağladığı avantajları nedeni ile yüksek ölçeklendirme ve yüksek erişilebilirlik sağlar.

Şirketimiz Netinternet, IaaS modeli bulut servislerini iki bölüme ayırmıştır. "Bulut Mimarınin Oluşturulması" ve "Sanallaştırma" şeklinde iki grupda verilen hiizmetlerimizde, tamamen kendi alt yapısını kurmak isteyen işletmelere sadece kendilerine ait olan donanımlarla anahtar teslim IaaS sistemleri sağlarken, Sanallaştırma konusunda da geleneksel IaaS modeli üzerinden sanal sunucu kaynağı vermektedir. IaaS servislerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için IaaS çözümlerimiz sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Şuan Neredeyiz?

Netinternet olarak bulut bilişimin üç temel modelinde hizmet sunmaktayız. Aynı zamanda bulut bilişim hizmeti sunmak isteyen işletmelere danışmanlık, yönetim ve destek sağlamakta becerilerimizi, tecrübelerimizi aktarmaktayız. Eğer mevcutta kullandığınız bulut bilişim çözümleri varsa bu servislerin Netinternet'e taşınması ile ilgili ücretsiz danışmanlık verdiğimizi bilmenizi isteriz. Veya! henüz herhangi bir bulut teknolojisi kullammıyorsanız, işletmenizin gelişen teknolojiye ayak uydurmasını sağlamak, maliyetlerinizi optimize etmek, ölçeklenebilir bir yapı ile yüksek erişilebilirlik sayesinde iş sürekliliğinizi en üst düzeyde tutmak, bulut bilişime adımınızı bizimle atmak için bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.