BLOG

ANASAYFA > BLOG > + WHM Panel Cloudlinux Live Manager Kullanımı
2015-02-28

WHM Panel Cloudlinux Live Manager Kullanımı

Cloudlinux özellikle web hosting sağlayıcıları için paylaşımlı sunucularda her kullanıcıya belirli bir cpu ve ram limiti atanmasını sağlayan ve bu limitlerin aşımını önleyen ücretli bir kernel yazılımıdır.


Cloudlinux ile neler yapılabilir?  • Çok yoğun işlemci tüketen bir sunucu ise lve-manager ile limitlemeleri dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

  • Cagefs ile kullanıcıları kafes içine alabilirsiniz. Bu sayede her kullanıcı kendi alanına sahip olur diğer hesaplar arasında geçiş yapılamaz.

  • Mysql governor ile mysql kaynak kullanımlarını limitleyebilirsiniz.

  • Php selector ile her kullanıcının dilediği php versiyonunu seçmesini sağlayabilirsiniz.

  • Inode limits ile her kullanıcıya disk inode limiti tanımlayabilirsiniz.

  • Mod-lsapi ile litespeed yazılımızla performans elde edebilirsiniz.

  • Optimumcache ile cache özelliği oluşturabilirsiniz.


Genel olarak live manager kullanımı?


cloud


“ID” kısmında sunucuda bulunan kullanıcılarımızı görüntüleyebiliriz. Diğer kısımdaki kullanıcılarımızın anlık olarak ram kullanımını, cpu kullanımını ve disk yazma hızlarını görüntüleyebiliriz.


live


Eğer kullanıcımıza verdiğimiz limitleri değiştirmek istersek üst kısımdan “settings” geliyoruz. Kullanıcımızı seçtikten sonra “edit” diyerek değerleri değişirebiliriz. Böylelikle tek bir kullanıcımıza ayrı limitler vererek sunucuda çalışmasını sağlayabilir yada paket oluşturup birçok kullanıcımızı aynı pakete alarak belirli limitleri kullanmasını sağlayabiliriz.


live2


cPanel ‘de bulunan“Select PHP Version” özelliği Cloudlinux ile gelmektedir. Php sürümünü ve php eklentilerini live manager “Selector” kısmından paket seviyesinde ayarlayabiliriz. Böylelikle kullanıcılarımızın hangi php sürümlerini ve hangi eklentileri kullanabileceğini ayarlarız.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap