BLOG

ANASAYFA > BLOG > + Woocommerce ile Birlikte Kullanabileceğiniz 8 Farklı Pazarlama Eklentisi
Woocommerce ile Birlikte Kullanabileceğiniz 8 Farklı Pazarlama Eklentisi
2020-06-30

Woocommerce ile Birlikte Kullanabileceğiniz 8 Farklı Pazarlama Eklentisi

E-ticaret sektörü git gide büyüyor. Birçok firma, gerek pazar yerleri gerek kendi siteleri aracılığıyla e-ticaret sektöründe bulunuyor. Bugün, e-ticaret altyapısı kurmak isteyen bir firma ilk başta bir altyapı maliyetiyle karşı karşıya gelecektir. Bütçe konusunda problemi olmayan firmalar kendi özel yazılımlarını hazırlatırken, bütçesi özel yazılıma yeterli olmayan veya açık kaynak kodlu yazılımların rahatlığını bilen firmalar da WooCommerce gibi alternatiflere yönelmektedir. WooCommerce, Wordpress altyapısı üzerine kurulan ücretsiz bir e-ticaret yazılımıdır. Gün geçtikçe e-ticaret yazılımları arasında yıldızı parlayan WooCommerce, diğer yazılımların sahip olmadığı bir avantaja sahiptir: Eklentiler. Wordpress’in eklenti zengini dünyası WooCommerce için de büyük avantaj sağlamaktadır. Wordpress’te birçok farklı konuda eklenti bulmak mümkündür. Pazarlama alanı da bunlardan bir tanesi. Bu yazımızda, WooCommerce kullanan firmaların pazarlama faaliyetlerinde kullanabilecekleri bazı pazarlama eklentilerinden bahsedeceğiz.

Mailchimp

E-mail marketing, hâlâ etki gücü yüksek bir pazarlama türüdür. Kişilerin e-posta hesaplarına direkt ulaşım sağlayan bu pazarlama türü ile müşteriyle doğrudan iletişime geçilebilmektedir. İşte Mailchimp bu görevi yerine getirmektedir. WooCommerce aracılığıyla siteye üye olmuş müşterilerin e-mail datalarını aktarıp çeşitli konularda e-posta gönderebileceğiniz bu eklenti sayesinde müşteriyle doğrudan temasa geçebilirsiniz. Spam mail olasılığını düşüren ve gelen kutusuna daha fazla mail iletme yeteneğine sahip Mailchimp e-mail marketing alanında kullanılan en yaygın eklentilerden birisidir.

Google Analytics

Pazarlama deyince verilerin önemi daha da artmaktadır. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların nerelerde ne kadar kaldıkları, hangi sayfayı en çok ziyaret ettikleri çeşitli ölçüm eklentileri ile görülebilmektedir. Google Analytics de bunlardan bir tanesi. WooCommerce altyapılı e-ticaret sitesinde kullanabileceğiniz Google Analytics eklentisi sayesinde müşterilerinizin davranışlarını inceleyebilir, verilerden bir sonuç çıkartarak stratejilerinizi bu sonuçlara göre düzenleyebilirsiniz.

Instagram

Pazarlama deyince akla gelen en önemli alanlardan biri sosyal medyadır. Sosyal medyada da Instagram ön plana çıkıyor. Bugün Instagram üzerinden birçok kişi satış yapmaktadır. Eğer, WooCommerce altyapılı bir e-ticaret siteniz varsa Instagram hesabınıza ürünleri tek tek atmakla uğraşmayacaksınız. WooCommerce için Instagram eklentisi sayesinde ürünlerinizi Instagram hesabınızda otomatik olarak paylaşabilirsiniz. WooCommerce eklenti sitesi üzerinden satılan bu eklentiye sahip olarak Instagram hesabınızı e-ticaret sitenize bağlayabilirsiniz. Sadece ürün paylaşımı için değil, Instagram Shopping için de kullanabileceğiniz bu eklenti sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz.

Pinterest

Sosyal medyanın önemli aktörlerinden birisi olan Pinterest özellikle ürün fotoğrafları ve kataloglama konusunda oldukça etkilidir ve bu özelliği sayesinde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. WooCommerce altyapılı e-ticaret siteniz için kullanacağınız Pinterest eklentisi sayesinde bu etkili sosyal medya sitesinde ürünlerinizle yer alabilirsiniz. Pinterest entegrasyonu sağlayan bu eklenti ile ürünlerinizi kısa sürede panolar halinde Pinterest hesabınıza ekleyebilirsiniz. WooCommerce eklenti sayfasında satışta olan bu eklenti ile Pinterest’te kısa sürede büyük kitlelere erişebilirsiniz.

Ads on Google

Google’ın en önemli araçlarından birisi olan Google Ads, dünya çapında birçok kişi tarafından tercih edilen bir pazarlama aracıdır. E-ticaret siteleri için en önemli araçlardan birisi olan Google Ads ürünlerin Google aramalarında çıkmasına imkan tanır. Eğer WooCommerce altyapılı bir e-ticaret sitesi kullanıyorsanız ve Google’a reklam veriyorsanız, anahtar kelime analizi yapmak, ürünlerin Google aramalarında nasıl çıktılarını tespit etmek gibi birçok işlem için Ads on Google eklentisini kullanabilirsiniz. WooCommerce eklenti sayfasında satışta olan bu eklentiyi satın alabilirsiniz.

Yoast WooCommerce SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO), en önemli pazarlama yöntemlerinden birisidir. Google aramalarında üst sıralarda çıkmak için tercih edilen yöntemlerden birisi olan SEO ile reklamsız bir şekilde organik ziyaretçi almak mümkün. Peki bir web sitesi SEO uyumlu hale nasıl gelecek? Bunun için SEO bilgisi gereklidir ve SEO çalışması için eklentiler kullanılmalıdır. İşte Yoast WooCommerce SEO, WooCommerce altyapılı siteler için SEO çalışmasında kullanılabilecek etkili bir SEO eklentisidir. Wordpress eklenti sayfasından ücretsiz şekilde indirilip kurulabilen Yoast WooCommerce SEO ücretli seçeneklere de sahiptir.

WPML

Çok dilli e-ticaret sitesi için birçok eklenti veya özel yazılım kullanılıyor. Fakat Wordpress tabanlı WooCommerce kullanıcısıysanız ufak bir eklenti ile çok dilli e-ticaret sitesi sahibi olabilirsiniz. WPML sayesinde e-ticaret sitenizi istediğiniz dilde yayına alabilirsiniz. İyi bir pazarlama yöntemi olan çok dilli satış kanalı sayesinde ülke içerisinde veya ülke dışında birçok müşteriye erişebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. WPML’ye tek seferlik bir ücret ödeyerek sahip olabilir ve sitenizi çok dilli yayına geçirebilirsiniz.

WPForms

Wordpress’in eklenti dünyasının en önemli başlıklarından birisi olan formlar, WooCommerce için de hayat kurtarıcı olmaktadır. Müşterilerle iletişimde kalmak, şikayet, istek ve talepleri toplamak, çeşitli anketlerle müşteriden bilgi almak için formları kullanabilirsiniz. Fakat bunun için hangi eklentiyi kullanmak gerekecek? WPForms tam da bu iş için uygun bir eklenti. Müşterilerden gelecek geri dönüşleri toplamak adına kullanabileceğiniz bu form eklentisi sayesinde kısa sürede formlar oluşturabilir ve sitenizde ilgili yerlere yerleştirebilirsiniz. Gelen cevapları mail hesabınıza yönlendirerek müşteri hizmetlerini aktif tutabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz eklentilere ek olarak, pazarlama alanında kullanılabilecek daha birçok WooCommerce eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentilerden en uygunlarını kurarak daha kaliteli bir hizmet verebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Wordpress’in esnek altyapısının getirdiği eklenti çeşitliliği sayesinde rakiplerinden bir adım öne çıkan WooCommerce, bugün dünya çapında birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılmaktadır. Eğer bir WooCommerce kullanıcısıysanız bu eklentilere göz atmanız sizin için çok iyi bir tercih olacaktır.Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap