İçerikler


  Alan Adı Transfer Süreçleri

  10.03.2017 00:03

  Alan Adı Kayıt

  Alan adı kayıt işlemlerini dünyada yöneten tek bir merkez vardır ve bu merkez ICAAN’dır. ICAAN firmalara alan adı kayıt edebilmeleri için yazmanlık izni verir. Firmamız direk olarak yazman firma değildir. Alan adı kayıt işlemlerinde Resellerclub firması ile çalışmaktadır. Firmamız Resellerclub firmasının bayii müşterisi olarak hizmet sunar ve kayıt edilen tüm alan adları bu firma üzerinde kayıt edilir. Yeni kayıt işlemleri Resellerclub üzerinden yapılmaktadır. Ancak firmamızın daha önce çalıştığı ve kayıtlı alan adlarının bulunduğu Alantron firması da vardı. Bu firmadan yeni kayıt işlemleri yapılmamaktadır. Fakat bu firmada kayıtlı olan alan adı yenilemeleri yine bu firma üzerinden devam etmektedir.

  Alan Adı Transfer

  Kayıt edilen alan adları, kayıtçı firmalar arasında taşınabilir. Bu taşıma işlemine transfer denir. Alan adı transferleri iki şekilde yapılır.

  • Standart Transfer
  • İç Transfer

  Standart Transfer

  Standart transfer, transfer kodu ile iki kayıtçı firma arasında yapılan işlemdir. Her alan adının kendisine ait transfer kodu vardır. Bu koda EPP kodu denir. Alan adı sahipleri EPP kodu ile alan adlarını farklı bir yazman firmaya transfer edebilirler. Alan adının farklı bir firmaya transfer edilebilmesi için öncelikle transfer kilidinin ve whois bilgilerinin açık olması gerekir. Bu bilgilerden herhangi birisi kilitli durumda ise alan adı transfer işlemi tamamlanamaz. Alan adı transferi birkaç adımda tamamlanmaktadır. Bu adımları şu şekilde açıklayabiliriz.

  Transfer Başlangıç İsteği

  Alan adının kayıtlı olduğu firma üzerinden öncelikle EPP kodu alınır. Bu kod ile alan adının transfer edilmek istendiği yeni firma üzerinden transfer isteğinde bulunulur. Bu istek sonrasında alan adının kayıtlı olduğu e-posta adresine transfer başlangıcı için bir onay maili gelir. Onay maili üzerindeki Transfer Onay Link’ine tıklandıktan sonra, alan adı transfer işlemi başlamış olur.

  EPP Kodu Nedir

  EPP Kodu yaygın olarak alan adı transferlerinde kullanılan güvenlik kodudur.Alan adınızı bir şirketten başka bir şirkete transfer etmek istediğinizde EPP (transfer) kodunu kullanmanız gerekir.Alan adı EPP kodunuz olmadan farklı bir firmaya transfer işlemi yapamazsınız.

  Transfer Süreci

  Alan adı transfer onayı verildikten sonra, transfer işlemi iki kayıtçı arasında yapılır. Bu süre içerisinde alan adında bir kesinti olmaz. Alan adındaki site problemsiz çalışmaya devam eder ancak alan adınızın NS adreslerini bu süre zarfında yönlendiremezsiniz. Alan adı transferi iki kayıtçı arasında ortalama 7-10 gün arasında tamamlanır. Alan adı transferi tamamlandıktan sonra, artık eski firmanın alan adını yönetme yetkisi kalmaz. Alan adı ile ilgili tüm işlemler yeni firma üzerinden yapılır. Alan adı transferinde 1 yıllık transfer ücreti alınır. Bu ücret karşılığında alan adı transferi tamamlandıktan sonra, alan adı süresi 1 yıl uzatılır. Alan adı transfer süreci başladıktan sonra, transferin tamamlanmasına engel bir durum var ise 5 gün içerisinde transfer otomatik olarak iptal edilir. İptal edilen transfer işlemi için kayıtçı firma bilgi maili gönderir. Transferin iptal olmasına neden olan problemler düzeltildikten sonra transfer işlemi tekrar başlatılır.

  İç Transfer

  İç transfer, bir alan adının aynı kayıtçı üzerinde bir hesaptan diğer hesaba transfer edilmesi işlemidir. Örneğin, Resellerclub firması ile bizim gibi bir çok hosting firması çalışmaktadır. Resellerclub alt yapısını kullanan farklı bir firmadan alınan alan adının bizim firmamıza transfer edilebilmesi için iç transfer yöntemi kullanılmalıdır. Standart transfer yöntemi ile işlem başlattığımızda, transfer süreci başlamayacak ve hata verecektir. İç transfer işlemi için kişinin, alan adını transfer etmek istediği yeni firma üzerindeki bilgilerini, eski firmasına vermesi gerekir. Bunu kısa bir örnekle açıklamamız faydalı olacaktır. Firmamızda 10 adet alan adı kaydı olan bir müşterimiz, A firmasındaki farklı bir alan adını firmamıza transfer edecektir. A firması da Resellerclub alt yapısını kullandığından dolayı iç transfer işlemi başlatılabilmesi için, müşterimize Resellerclub üzerindeki Müşteri numarasını ve e-posta adresini iletmemiz gerekir. Resellerclub üzerindeki verilmesi gereken bilgiler aşağıdakiler olacaktır.

  • Customer ID
  • E-mail Adress

  Bu iki bilgiyi müşterimiz, alan adının kayıtlı olduğu firmaya verecek ve iç transfer isteğinde bulunacaktır. A firması iç transfer işlemini tamamladığında alan adı aynı anda bizim kontrolümüze geçecektir. Standart transfer sürecindeki gibi 7-10 gün beklemek gerekmeyecektir. Bazı firmalar iç transfer işlemine izin vermezler. Ancak firmamız bu işleme izin vermektedir.

  Yorumlar

  tanju demir 11.04.2019 14:04

  alan adı ve hostıngı saglayan fırma battıysa nasıl transfer kodu alabılırız

  Netinternet 15.04.2019 06:04

  Tanju bey, firmaya hiçbir şekilde ulaşamıyor ve bilgi alamıyorsanız alan adınız için ICANN'a başvurabilirsiniz. Alan adları firmaların değil kayıt yapan kişilerindir. Bu nedenle firma batmış olsa bile ICANN gerekli doğrulama işlemleri yapıldıktan sonra size alan adınızı verecektir.

  Mustafa KARUL 09.02.2021 19:02

  www.natro.com ile aynı kayıtcı üzerinde misiniz


  Yorum Ekleyin

  E-Bülten Aboneliği

  E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..