İçerikler


  Bulut Spam Gelen Koruma Reseller Ayarları

  09.01.2015 12:01

  Bulut Spam koruması servis kurulumu tamamen bizim tarafımızdan yapılmaktadır.Ancak alınan hizmet türüne göre hizmet alan müşterilerimizin de panelleri üzerinden yapması gereken işlemler bulunmaktadır.Bulut Spam Koruması hizmetimizin Gelen Koruma tarafında reseller müşterilerimiz tarafından yapılması gereken işlemler hakkında bu makalemizde sizlere bilgi vereceğiz.

  Alan Adı Ekleme ve MX Yönlendirme İşlemleri

  Öncelikle size verilen reseller bilgileri ile panelinize giriş yapınız. Panelinize giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir panel ile karşılaşacaksınız.

  resim1

  Resimde gördüğünüz şekilde kırmızı işaretlenmiş Alan Adı Ekleme kısımına giriş yapınız.

  Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda alan adı ekleme işlemlerinizi yapıyorsunuz. Alan adlarınızı tek tek ekleyebildiğiniz gibi CSV formatında liste olarak ta ekleyebilirsiniz.

  Burada en önemli nokta Destination Route ve Port ayarlarıdır. Destination Route bilgileri kurulum sonrasında size destek ekibimiz tarafından verilecektir. Standart olarak sunucu hostname adresi ya da mail ip adresi yazılmaktadır.Ancak yine de bu konuda destek ekibimizden bilgi isteyiniz. Port değeri ise varsayılan olarak 25'tir ve bu değer değiştirilmemelidir.

  resim2

  Alan adınızı ekledikten sonra geriye tek yapmanız gereken işlem MX yönlendirmeleridir. Bulut Spam Koruması hizmetimizde gelen e-postalarınızın koruma filtrelerinden geçmesi için MX yönlendirmesi yapmanız gerekmektedir. Eğer MX yönlendirmesi yapılmaz ise gelen e-postalar filtrelerden geçmeden direk olarak gelecektir. Bu durumda da hizmet aktif olarak kullanılmamış olacaktır.

  Bir önemli nokta ise cPanel sunucularda MX yönlendirmesi sırasında mail server seçeneğidir. cPanel sunucularda Edit Dns Zone bölümünde en alttaki E-mail Routing bölümünden Local Exchanger seçilmelidir.

  resim5

  MX Adreslerimiz

  semx1.ni.net.tr semx2.ni.net.tr

  Tüm ayarlarınız doğru olduğunda artık kayıt yaptığınız alan adı için gelen tüm e-postalar filtrelerden geçecektir ve spam olarak algılanan tüm mailler engellenecektir. Size gelen maillerin engellenip engellenmediğini kontrol etmek için ise yine reseller panelinizden gerekli kontrolleri aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

  Öncelikle reseller panelinizde ana ekrana gelerek View Domains butonuna tıklıyoruz.Bu bölüme girdiğimizde listede eklediğimiz tüm alan adlarını görebiliriz. Alan adının sol tarafındaki aşağı ok işaretine tıkladığımızda bir menü açılacaktır.Bu menüde en üstteki seçeneğe tıklayarak alan adının ayarları bölümüne giriş yapıyoruz.

  resim3

  Alan adının ayarları sayfasında bir çok menü göreceksiniz.Bu menüler içerisinde Spam quarantine bölümüne giriş yaptığınızda engellenen tüm mailleri liste olarak ekranda görebilirsiniz.

  resim4

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin

  E-Bülten Aboneliği

  E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..