İçerikler


  cPanel phpMyadmin Kullanımı

  16.02.2017 00:02

  phpMyadmin MySQL veri tabanını yönetmek için kullanılan ve diğerlerine göre çok daha fazla tercih edilen php tabanlı bir arayüzdür. Ücretsiz olarak sunulmaktadır ve bir çok görevi karmaşık SQL kodlarını bilmeyi gerektirmeyen basit arayüzü ile gerçekleştirme imkanı sunmaktadır.

  Neler Yapılabilir

  • Yapılan işlerin kayıtları görülebilir
  • Veri tabanında tablolar oluşturulabilir, özellikleri değiştirilebilir, silinebilir
  • Tablolara yeni değişkenler eklenebilir, özellikleri değiştirilebilir, silinebilir

  phpMyadmin

  Veri tabanı sekmesinden mevcut veri tabanlarınızı görüntüleyebilirsiniz, İçe ve Dışa aktar seçenekleri ile veri tabanınızı yedekleyebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  İçe Aktar

  Bu işlemi uygulayabilmek için cPanel – Veri tabanları bölümünden yeni – boş bir veri tabanı oluşturmamız gerekmektedir. Bir sonraki MySQL veri tabanları anlatımda nasıl veri tabanı oluşturulması gerektiği anlatılmıştır.

  phpMyadmin2

  Sol bölümden veri tabanımızı seçiyoruz ve sonrasında üst menüden içe aktar sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda gözat diyerek içe aktaracağımız veri tabanımızı bilgisayarımızdan seçiyoruz. Dosya karakter grubu biçim ve uyumluluk tipi kısımlarında işlem yapmıyoruz ve en alt seçenekten “Git” tıklıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.

  Dışa Aktar

  Mevcut veri tabanımızı yedek almak veya başka bir sisteme aktarmak için “Dışa aktar” seçeneği kullanılır.

  phpMyadmin3

  “Git” seçeneğini tıkladığımızda Sql veri tabanımızı bilgisayarımıza indirebiliriz.

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin