İçerikler


  cPanel SSL Kurulumu

  31693

  27.02.2017 00:02

  İnternetin hızla gelişmesi ve e-ticaret hacminin artması ile birlikte e-ticaret siteleri başta olmak üzere veri aktarımı gerçekleştirilen tüm sitelerde güven problemi yaşanmaktadır. SSL Sertifikası, web site (verici) ile karşı sunucu (alıcı) arasında gerçekleşen veri transfer işlemlerinde, gönderilen verileri şifreleyerek veri güvenliği sağlamaktadır.

  SSL

  SSL sertifikamızı kullanabilmek için internet sitemizin özel bir ip adresinde çalışması gerekmektedir. Hosting sağlayıcımızdan alım yaparken özel ip adresi de istemeyi unutmayınız. Kuruluma başlamadan önce SSL key doğrulamalarımızı yapabilmemiz için admin@ozgurciftci.com.tr adında bir mail hesabı oluşturmamız gerekmektedir.

  ssl2

  Kuruluma başlamak için ilk key’mizi “Sertifika İmza İstekleri (CSR)” seçeneğinden oluşturuyoruz.

  ssl3

  Etki alanımızı eksiksiz ve doğru yazmamız gerekmektedir. Yanlış olduğunda düzeltme gibi bir seçenek bulunmamakta, formu tekrardan doldurmamız gerekecek. Etki alanımızı www olarak oluşturabiliriz böylelikle www veya www olmadan da ssl sertifikamız çalışmış olacaktır. Şirketimiz var ise ilgili alanları doldurabiliriz yok ise boş olarak geçemiyeceğimizden etki alanımızı yazabilir.

  ssl4

  Oluşturduğumuz mail adresimizi yazıyoruz. (NOT) Farklı bir mail adresi yazarsak doğrulama maili gelmeyecektir. Alt kısımda bulunan “oluştur” seçeneği ile CSR key’mizi oluşturuyoruz.

  ssl5

  CSR oluşturduktan sonra SSL sertifikası sağlayan firmamızdan key alımında bulunabiliriz.

  ssl6

  Standart e-ticaret sayfaları veya genel ihtiyaçlarımız için positive SSL alımı yapıyoruz. Netinternet COMODO firması ile çalışmaktadır bu nedenle kurulum adımları comodo firmasının paneli üzerinden yapılamkatdır. SSL sertifikaları hakkında detaylı bilgileri Teorik bilgiler bölümümüzden inceleyebilirsiniz.

  ssl7

  cPanelden oluşturduğumuz CSR key’mizi kopyalayıp aşağıda resimde görüldüğü şekilde ilgili kutucuğa yapıştırıyoruz. “Select the server software” key’mizin hangi platformda kullanmamız gerektiğini belirtmektedir. cPanel ise “Apache-MODSSL” seçmemiz gerekmektedir. Plesk panel veya kullandığımız platforma göre seçim yapmamız gerekmektedir. Aksi halde yanlış key oluşturup kurulumumuzu tamamlayamayız.

  ssl8
  ssl10

  Son olarak “Management Area” diyerek SSL alımımız tamamlıyoruz.

  ssl11

  Oluşturduğumuz admin mailimizi açıyoruz.

  ssl12

  Onay mailimiz gelmiş, mail içeriğini açıyoruz ve mailde bulunan anahtarı onaylıyoruz.

  ssl13
  ssl14
  ssl15

  Comodo panel üzerinde SSL alımı yaptığımız ekrana geri dönüyoruz.

  ssl16
  ssl17

  SSL alımımızı yeni yaptığımız için “Date” today işaretleyerek bugün içinde aldığımız SSL sertifikalarını görüntüleyebilir. Eğer daha önce aldığımız SSL sertifikasını görüntüleyebilmek için tarih belirtebilir veya etki alanımız ile arama yapabiliriz.

  ssl18

  Download diyerek SSL sertifikamızı bilgisayarımıza indiriyoruz. İçeriğini görüntülediğimizde CRT ve CA key’lerini görebilirsiniz. (farklı bir uzantıda açılabilir, ancak not defteri ile açıp keyleri alabilirsiniz) CRT key’mizi açıyoruz ve içeriğini kopyalıyoruz.

  ssl19

  cPanelimize tekrar geri dönüyoruz.

  ssl20
  ssl21
  ssl22
  ssl23

  Son olarak “SSL sitelerini yönetin” seçeneğine giriş yapıp key’lerimzi onaylıyoruz.

  ssl24

  Etki alanımızı seçiyoruz ve “Sertifika yükle” dediğimizde SSL yükleme işlemimiz tamamlanmış olacaktır. SSL sertifikamızın aktif olabilmesi için web sitemizin özel ip adresinde olması gerekmektedir. İp adresi değişikliğinden kaynaklı TTL süresi sonunda SSL hizmetimiz yazılım tarafında yapılacak olan değişiklikler ile birlikte çalışır duruma gelecektir. **NOT Yazılım tarafında; .htacces dosyamızda http olarak gelen istekleri https yönlendir kodu ile işlem yapılması gerekmektedir.

  ssl25
  ssl26
  ssl27

  Yorumlar

  Enes 08.02.2019 22:02

  Bilgiler için teşekkürler. Gerekli bilgiler sayesinde aldığım hostingsunucusuna bağlı siteme SSL kurabildim. Konu için emeği geçen herkese teşekkürler.

  serhat 26.05.2019 06:05

  yararlı , elina sağlık


  Yorum Ekleyin