Dijital Pazarlama Uzmanları için 5 Ücretsiz Eğitim Platformu

ANASAYFA > BILGI BANKASI > Dijital Pazarlama Uzmanları için 5 Ücretsiz Eğitim Platformu
# / 2021-08-17
Dijital Pazarlama Uzmanları için 5 Ücretsiz Eğitim Platformu

Pazarlama kavramı geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olarak ikiye ayrıldığından beri dijital pazarlamanın hayatımızda kapladığı alan giderek artıyor. Markalar dijital pazarlama kanallarına reklam yatırımlarını her sene artırırken doğal olarak dijital pazarlamacılar da çoğalıyor. Bu durum dijital pazarlamacılar arasında bir rekabete ve kalifiye eleman arayışına da yol açıyor ve günün sonunda değişme en hızlı ayak uyduranlar kazanıyor.

Dijital pazarlama oldukça dinamik bir alan. Öğrendiğiniz bir şeyin değişmesi geleneksel pazarlamada olduğu gibi yıllar almıyor. Aksine örneğin Google neredeyse her gün öne çıkaracağı içerikleri ile ilgili olması gerekenleri değiştiriyor. Bu durumda dijital pazarlamacılar için sürekli gündemi takip etmek ve bazı temelleri sağlam oturtmak önemli. Peki bunun için neler yapabilirsiniz? Sizler için ücretsiz eğitim alabileceğiniz platformları derledik. Buralardaki ücretsiz eğitimlerden faydalanarak bilginizi ve kendinizi sürekli canlı ve dinamik tutabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Google

Google Analytics’in ücretsiz olması yetmezmiş gibi Google, dijital pazarlama konusunda oldukça güçlü ücretsiz kurs sertifikaları da veriyor.

Bunlardan ilki Google Dijital Atölye sitesine girerek Google yani Gmail hesabınızla kayıt olabileceğiniz genel bir eğitimi kapsıyor. Dijitalin dokunduğu herhangi bir alanda çalışan herkes bu sertifika programına katılabilir. Buradan alacakları sertifika mutlaka onlar için kariyerlerinin bir bölümünde faydalı olacaktır.

Bu kurs, web sitesi nasıl işler, web sitesi kurmak, sosyal medya, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), mobil cihaz evrimi, SEM, mobil cihazları anlamak, sosyal medya stratejisi, yurt dışı dijital medya, mobil deneyim, e-ticaret, web analiz, e-mail pazarlaması gibi bir çok konuda bilgiler sunar ve bilgilerinizi test etmenizi sağlar.

Derslerin konu başlıkları ise şu şekilde:

 • Online’da varlığınızı oluşturun (6 Ders)
 • Aramayla keşfedilin (5 Ders)
 • Arama reklamlarıyla fark edilin (4 Ders)
 • Sosyal medyada fark edilin (4 Ders)
 • Online mağazanızı kurun (2 Ders)
 • Web analizine başlayın (3 Ders)
 • Mobil olanakları keşfedin (3 Ders)

Google’ın ikinci önemli sertifika programı ise Google Adwords kullanımını içeren ve birden fazla sertifikayı kapsayan programı. Sertifika başlıkları ise şu şekilde:

 • AdWords Temel Düzey
 • Arama Ağı Reklamcılığı
 • Görüntülü Reklamcılık
 • Mobil Reklamcılık
 • Video Reklamcılığı
 • Alışveriş Reklamcılığı

Google Adwords sertifikalarını elde etmek için sınavlarda %80 oranında başarılı olmanız gerekiyor. Başarılı olursanız da, kazanılan sertifikaların 1 yıl gibi bir geçerlilik süresi var. Geçerlilik süresi dolduğunda tekrar sertifika sınavına girmeniz gerekiyor.
Google Adwords sertifikalarını alabilmek için öncelikle Google Partners hesabı açmanız gerekir. Google Partners hesabı bireysel olarak da kullanılabilir, şirkete bağlı olarak da kullanılabilir. Şirketim kısmından bu bilgi güncellemesi hesap ilk açıldığında yapmalısınız.
Aynı zamanda açılan yan sekmede sertifikalar kısmı da vardır. Bu kısma girdiğinizde; AdWords ve Analytics olmak üzere 2 seçenek karşınıza çıkacak. AdWords sekmesine giriş yapıp, ‘sınavlara bak’a tıklandığınızda karşınıza sertifika sınavları çıkacaktır.
Bu iki önemli kursun haricinde google, Analytics platform hakkında da oldukça fazla kurs ve sertifika programı düzenliyor. Google dijital pazarlamaya giriş yapmak ve dijital pazarlamayı öğrenmek istyenler için bulunmaz bir hazine gibi!

Udemy

Udemy, 150.000’den fazla online kursa erişebileceğiniz geniş bir online kurs kütüphanesidir. Udemy aracılığı ile dil kurslarından tasarım kurslarına, dijital pazarlama kurslarından yoga kurslarına kadar pek çok farklı eğitim alabilirsiniz.

Udemy’deki tüm kurslar ücretsiz değildir ancak aralarından ücretsiz kurslar da bulmanız mümkün.
Dijital pazarlama konusunda faydalanmak istediğiniz özelleştirlimiş bir konu varsa, örneğin SEO konusunda eğitim almak istiyorsanız veya Google Adwords öğrenmek istiyorsanız Udemy üzerinden bu anahtar kelimeler ile arama yapabilir, çıkan sonuçlar arasından ücretsiz kursları inceleyebilirsiniz.

Beğendiğiniz ve almak istediğiniz bir kurs olduğunda kursu aldıktan sonra, kendi istediğiniz şekilde kursu bitirebilirsiniz. Tek seferde kursu bitirmek zorunda değilsiniz. Kursa ara verdiğinizde bir sonraki sefer kaldığınız yerden başlayabilir eğer anlamadığınız veya unutuğunuz yerler olduysa yeniden kursu alabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz, bir kez satın aldığınız kurs, kurslarım’ kısmınızda her daim kayıtlı kalır.

HubSpot

HubSpot, tüm satış ve inbound pazarlama çabalarının sonuçlarını takip etmek isteyen işletmeler için tasarlanmış bir pazarlama yazılımı ve içerik yönetim sistemidir.

HubSpot her alanda sunduğu faydalı içeriklerin yanı sıra bazı faydalı sertifika programları da sunuyor. https://academy.hubspot.com/ adresine girdiğinizde ‘sertifikalar’ kısmına girebilir ve farklı konulardaki sertifika programlarını inceleyebilirsiniz.

HubSpot aracılığı ile, Inbound marketing, email marketing, content marketing gibi pazarlamaya dair önemli bir çok alanda dijital sertifika alabilirsiniz. Programların konuları, ders saatleri ve eğitmenleri farklıdır. Ancak kendinizi eksik hissettiğiniz veya merak ettiğiniz bir konuda uzmanlaşmak ve HubSpot sertifikası almak istiyorsanız beğendiğiniz kursun üzerine tıklayabilirsiniz. Site sizden kayıt olmanızı talep edecektir. Daha sonra kursunuzu almaya başlayabilir ve gereken başarıyı gösterdiğinizde sertifikanızı da alabilirsiniz.

Facebook BluePrint

2015’ten beri Facebook ve Instagram reklamcılığını kapsayan sosyal medya eğitimi sunan Facebook BluePrint, 2017’de dil seçeneklerine Türkçe’yi de eklemişti.

BluePrint’in sunduğu eğitimin içerisinde ‘Hedefleme’, ‘En iyi Yaratıcı Örnekler’, ‘Ölçümleme’ ve ‘Video’ gibi kategoriler üzerinden ücretsiz e-eğitim verilmektedir. Online ders veren Facebook, Blueprint kampanya optimizasyon eğitimi dışında; ‘Facebook videoları nasıl kullanılır?’, ‘Etkili reklam ölçümü nasıl yapılır?’ gibi reklam ve kampanyalarla ilgili birçok eğitimi hizmete sunmayı amaçlamaktadır. Bunların dışında eLearnin merkezi, Facebook Terminolojisi, Direct Response Marketing, A/B testing olmak üzere 35 adet faydalı, işte başarı sağlayacak eğitimler vermektedir. Facebook, Blueprint sertifika eğitimi ile giriş sağlayan kullanıcılar sayesinde hem Facebook reklam performansını arttırabilmeleri hem de Facebook Pazarlaması konusunda en üst seviyeye gelebilmeyi hedeflemeleridir.

Facebook BluePrint sertifikası almak için yapmanız gereken 2 tane sınavdan geçerli not alabilmektir. Bu sertifikaların geçerliliği ise derse göre değişmektedir. Puanlama sistemi 300-1000 arasında değişmekte olup geçme puanı en az 700’dür.

Woorank

Woorank hızlı, kullanımı kolay bir SEO denetim ve dijital pazarlama aracıdır. Sitenize Google gözüyle bakar ve siteniz için teknik, sayfa içi ve sayfa dışı denetim oluşturur. Woorank ile sitenizi sorguladığınızda siteniz hakkında geniş bilgiler vermektedir. Yalnızca arama sıralamanızı ve web sitenizin trafiğini değil, aynı zamanda kitlenin katılımını ve sonuçta dönüşüm ve müşteri tutma oranlarınızı da artırmanıza yardımcı olmayı amaçlar.

WooRank’ın SEO Kılavuzlarıyla arama motoru optimizasyonunu hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. WooRank Eğitim Sayfası’ndan istediğiniz eğitimi ücretsiz olarak alabilir daha sonradan gireceğiniz sınavlar aracılığı ile de sertifikanızı edinebilirsiniz.

Dijital pazarlama ile ilgilenenler için rehber olabilecek, ücretsiz olarak edinebileceğiniz kursları ve sertifika programlarını paylaştık. Kendiniz için ideal olan kursu ararken tüm önerilerimize göz atmanızda fayda var. Dileriz sizler için keyifli ve faydalı bir yazı olmuştur.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap