SSL Sertifikası Nedir ?

SSL protokolü, kullanıcı ve e-ticaret siteleri arasındaki şifreleme standartlarıdır. SSL bağlantısı, gönderilen bilgilerde ki tahrip ve ya tahribatı önlemek için üretilen bir mekanizmadır. SSL, web sitelerine özel bilgi gönderiminde, şirketlere ve müşterilere güvenli bağlantı sağlar. Kredi kartı numarası gibi kişisel bilgilerinizi korur ve 3. kişiler tarafından ele geçirilmesini engeller.

Herhangi bir web sitesinde ssl sertifikası olup olmadığını anlamak oldukça basittir. Tarayıcıdaki adres çubuğunda yeşil bir anahtar işareti var ise ve siteye https:// protokolü ile giriş yapılmış ise, sitede ssl sertifikası var demektir. Yaptığınız bağlantı şifreli bir bağlantıdır ve bilgileriniz güvendedir.

SSL Bilgi

SSL Bilgi

Ayrıca bir sitede SSL sertifikası olup olmadığını aşağıdaki bu adresten kontrol edebilirsiniz.

EV (Extended Valitaditon) SSL

EV SSL, en üst seviye güvenlik önlemi olarak tasarlanmış bir sertifikadır. Genişletilmiş Onaylama anlamına gelen EV SSL, adres çubuğunda yeşil bar olarak görünür. EV SSL sertifikası diğer sertifikardan farklı olarak sizlere firma olarak kurumsallık ve özel bir güven sağlar. Yeşil adres çubuğu üzerinde giriş yapılan web sitesine sahip firmanın açık kurum bilgileri yer alır.Bu sayede kimlik hırsızlıklarına karşı kesin bir önlem alınmış olur. Bu sertifika tıpkı diğer sertifikalar gibi; Internet Explorer, Chrome Firefox, Opera ve Safari gibi tarayıcılar tarafından desteklenmektedir.

SSL Sertifikası Kurulumu için Neler Gereklidir

Sitenize SSL sertifikası kurabilmeniz için sitenizin özel ip adresinde çalışması gerekmektedir. Paylaşımlı ip adresi üzerinde çalışan sitelere ssl sertifikası kurulumu yapılamaz.Kurulum yapılsa bile ssl sertifikası hata verecektir.IP değişimi sonrası sertifika kurulum işlemleri tamamlanır. Sertifika kurulumu tamamlandıktan sonra yazılımınız üzerindeki http ile çağrılan bölümleri https olarak düzenlemeniz gerekir.

E-Bülten Aboneliği

E-Bültenimize kayıt olun, indirimlerden ve fırsatlardan önce siz haberdar olun..