VMware Tools Kurulumu

ANASAYFA > BILGI BANKASI > VMware Tools Kurulumu
# / 2014-12-19
VMware Tools Kurulumu

Her VDS sanal sunucu kurulumunda, sanal sunucunun düzgün çalışması, saat problemi oluşmaması ve performansı arttırması için vmwaretools kurulması gerekir. Bu kurulumu Windows da yapmak basittir. Sadece sanal sunucuya ters tıklayıp Guest sekmesine gelip Install/Upgrade VMware Tools’u seçiyorsunuz. Bunu yapınca sanal sunucuya bir CD yerleşiyor cd deki setup u çalıştırıp sadece Next butonlarına tıkayarak kurulumu basit bir şekilde yapabilirsiniz.


Linux sistemlerde ise öncelikle CD-Rom’u mount ederek içerisindeki tar.gz uzantılı dosyayı sunucuya kaydedip kurulum yapmak gerekir.Yine öncelikle sanal sunucuya ters tıklayıp Guest sekmesine gelip Install/Upgrade VMware Tools’u seçiyorsunuz.Daha sonrasında ise sunucuda aşağıdaki komutları çalıştırmamız gerekiyor.


mount -r /dev/cdrom /mnt/

cd /mnt

cp VMwareTools-9.0.0-782409.tar.gz /root/

cd

umount -l /mnt/

tar zxf VMwareTools-9.0.0-782409.tar.gz

cd vamware-tools-distrib

perl vmware-install.pl -d


VmwareTools sunucudaki kernel çekirdeğine yapılandığından, eğer bir sunucuda kernel update işlemi yapılırsa VMwaretools çalışmayı durdurur.Bu durumda yukarıdaki işlemlerdeki son komutu tekrar çalıştırmak vmwaretools’u tekrar kurmak için yeterli olacaktır.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap