BLOG

ANASAYFA > BLOG > + Centos 7.0 Kurulumu
2017-03-02

Centos 7.0 Kurulumu

Centos resmi internet sitesinden iso indirip sunucumuzun kurulumunu başlatıyoruz.


cent


Bu bölümde “Install CentOS 7” diyerek devam edeceğiz ve ardından kurulum dilini seçmemizi isteyen aşağıdaki ekran gelecektir.


cent2


Ben burada işletim sisteminin orjinal diline sadık kalmak için English diyerek devam ediyorum ancak siz Türkçe de kurabilirsiniz fakat bunu tavsiye etmiyoruz. Dili seçip devam ettikten sonra tüm kurulum işlemlerini tek ekranda görüntülemek üzere dizayn edilmiş aşağıdaki unified ekran belirecektir.


cent3


Yukarıda görülen bu ana ekranda temel olarak Ağ ayarları, Klavye dili seçimi, zaman ve tarih düzenlemesi yapılarak kurulumun hangi diske yapılacağının belirlendiği “Installation Destination” tanımlamaları yapılmaktadır. Biz öncelikle klavye dilini Türkçe olarak seçmek üzere, sol köşede bulunan “Keyboard” sekmesine tıklayalım; bu işlem sonucunda aşağıdaki ekran gelecektir.


cent4


Bu ekranda en sağ alt köşede bulunan “+” iconuna tıklayarak desteklenen klavye dillerini içeren listeyi açıp Turkish‘i buluyoruz ve “Add” diyerek ekliyoruz. Bu şekilde keyboard layout olarak hem English hem de Turkish eklenmiş olacak ancak biz Turkish’i default olarak kullanmak istediğimizden dolayı listede üst sıraya taşımak için Turkish’i seçip aşağıdaki yukarı ok tuşu ile liste tepesine taşıyoruz.


cent5


Sonrasında bu ekranda “Done” diyerek ana ekrana geri dönüyoruz. Klavye dilini tanımladıktan sonraki aşama ise ana ekranın en alt sağ köşesinde bulunan “Network & Hostname” sekmesinden ağ ve sistem ismi tanımlamalarını gerçekleştirmektir. Bunun için ilgili bölüme giriyoruz.


cent6


Yukarıda görülen bu ekranda sistemimizdeki ağ arayüzleri görüntülenmektedir, RHEL ve dolayısı ile CentOS’un 7 sürümündeki değişikliklerden birisi de ağ arayüzlerinin isimlerinin eski bilindik ethX formatından farklı bir naming schema kullanıyor oluşudur, bu nedenle benim sistemimdeki tek ağ interface’i olan arayüz eno167xxxx şeklinde görünmektedir. Şimdi bu interface’i seçiğ sağ üst köşede “Off” pozisyonunda bulunan butona bir kere tıklayarak “On” yapıyoruz ve ağ arayüzünü etkinleştiriyoruz. Bu noktada benim ağ’ımda bir DHCP sunucu bulunduğundan dolayı static IP tanımlaması yapmama gerek kalmadan IP alabiliyorum; ancak sizde DHCP yok ise ilgili ekranda sol alt köşedeki Configure butonuna tıklayıp açılan ekranın üst menüsündeki “IPv4 Settings” kısmına girip aşağıdakine benzer şekilde IP tanımlamalarınızı yapıp save diyerek bu ekrandan çıkabilirsiniz.


![cent7]https://kova1.ni.net.tr/warden/bilgi-bankasi/md0S7cDkTTV0AYpKeAL2TnFrNgipEw6ASRRQmzT1.png)


Ağ yapılandırma ekranında son olarak da sol alt köşede bulunan bölümde de hostname tanımlamasını yaparak en yukardaki “Done” butonu ile işlemi tamamlıyoruz ve ana kurulum ekranına geri dönüyoruz.


cent9


Şu anda kurulumu tamamlamak için Zaman ve Tarih ayarı ile kurulumun hangi diske yapılacağını belirteceğimiz tanımlamalar kaldı. İlk olarak “Date & Time” bölümüne girerek zaman ayarlarını yapalım.
Yukarıda görülen bu ekrandaki tanımlamalar, haritadan bulunduğunuz şehri/bölgeyi seçmek ve sağ üst köşede “Off” konumda bulunan “Network Time” özelliğini “On” konuma getirmektir. Bu işlemleri yapalım ve ardından herzaman olduğu gibi gene “Done” diyerek bir önceki ekrana dönelim.
Şimdi son olarak disk yapılandırmasını tamamlayacağız. Bunun için “Installation Destination” bölümüne giriyoruz;
Yandaki bir örneğini gördüğünüz bu ekranda, sisteminizdeki disk ya da diskler listelenecek ve hangisine kurulum yapmak istediğinizi belirlemeniz istenecektir. Benim sistemimde tek bir disk olduğundan bu diskin üzerine bir kez tıklamak suretiyle kendisini seçiyorum. Disk seçimini yaptıktan sonra disk bölümlemesinin nasıl yapılacağını belirliyoruz. Bu konuda iki seçeneğiniz bulunmaktadır; CentOS’un disk bölümlemesini otomatik yapmasını söylemek için default seçenek olarak “Automatically configure partitioning” seçeneği üzerinden gidebilir ya da “I will configure partitioning” diyerek disk layout’ını manual olarak kendinize göre belirleyebilirsiniz. Otomatik bölümleme tüm diski kullanarak LVM yapısında öntanımlı bir tanımlama yapacaktır ve spesifik ihtiyaçlarınız olmaması durumunda gayet yeterli olacaktır. Bu nedenle biz otomatik yapılandırmayı seçerek “Done” diyoruz.


cent10


Bu son aşamanın ardından kurulum işlemleri için gerekli olan tüm ilk yapılandırma işlemleri tamamlanmış oluyor ve son olarak ana kurulum ekranının sağ en alt köşesinde bulunan “Begin Installation” butonu ile kurulumu başlatıyoruz;


cent12


Kurulumun başlaması ile aşağıdaki ekran belirecek ve bir yandan kurulumla ilgili süreci gösterirken bir yandan da root şifrenizi belirleyebileceğiniz ve sisteme bir kullanıcı ekleyebileceğiniz yapılandırma bölümlerini listeleyecektir;


cent13


Bu aşamada kurulumun tamamlanabilmesi için root şifresini belirlemeniz şarttır. Bu nedenle ilgili bölüme girip root kullanıcısına şifresini tanımlıyoruz;


cent14


Yukardaki bu ekrana “Done” dedikten sonra döndüğünüz ana ekranda “Finish configuration” butonu belirecektir. Yapılandırmayı tamamla butonuna basıyoruz ve kurulumla ilgili initramfs’in oluşturulması, bootloader’ın düzenlenmesi vs. gibi nihayi işlemler yapılıyor.


cent15


ilgili sürecin tamamlanmasının ardından, sistemimizi “Reboot” ederek kurulumu tamamlıyoruz.


cent16

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap