BLOG

ANASAYFA > BLOG > + SSH ile MySql Yedek Alma ve Geri Yükleme
2017-11-27

SSH ile MySql Yedek Alma ve Geri Yükleme

Linux sunucularda büyük/küçük her boyuttaki veritabanının yedeğini almak ve geri yüklemek için aşağıdaki komutlardan faydalanabilirsiniz.


Bu işlem için Sunucu Kiralama, Cloud ya da Sunucu Barındırma hizmeti alıyor olmanız ve sisteminize SSH üzerinden erişebiliyor olmanız gerekmektedir. Örnek komutlar Linux işletim sistemi için belirtilmiş olmasının yanında Windows Sunucularda da ilgili mysql dizini altındaki bin klasörü içerisinde bulunan .exe dosyaları üzerinden aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Veritabanı yedekleme işlemi için aşağıdaki komutu uygulayınız;mysqldump -u kullaniciadi -p veritabaniadi > veritabanidosyasi.sqlYukarıdaki komutta kullaniciadi ve veritabaniadi kısımlarına belirtildiği gibi veritabanınızı oluştururken tanımladığınız bilgileri giriniz. Enter“a bastığınız zaman ise veritabanınızın şifresi sorulacaktır. Şifrenizi girmenize müteakip yedekleme işleminiz başlayacaktır.


Yukarıdaki yöntemle yedeğini almış olduğunuz veritabanını geri yüklemek için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz;mysql -u kullaniciadi -p veritabaniadi < veritabanidosyasi.sqlBu komutu yazdıktan sonra veritabanınızın şifresini girip geri yükleme işlemini başlatabilirsiniz.


Aynı komutları Windows sunucularda çalıştırmak için mysql/bin dizini içerisine girip mysqldump.exe ve mysql.exe adlı program parçaları ile aynı parametreleri kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.


Eğer mysql root olarak yüklemek isterseniz ve mysql root şifrenizi bilmiyorsanız aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.


Mysql Root Şifresi Öğrenme


Öncellikle sunucumuzun ssh’ına bağlanıyoruz. Daha sonra komut satırına aşağıdaki satırı yazıp enter’lıyoruz.cat /root/.my.cnfKomut satırı ekranında gelen bilgiler aşağıdaki gibi görünmektedir. Bu bölümde ” password= ” karşısında yazan sizin şifrenizdir.password= mysqlrootsifreniz
user=rootBu şekilde mysql root şifrenizi değiştirmeden mevcut şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Avatar
Abdullah Altunbaş Teknik Şef
Netinternet de Teknik Birim Şefi olarak 2011 yılından itibaren çalışmaktayım.
Yorumlar

Henüz yorum yok.

Yorum Yap