On yıldan uzun süredir partnerliğini yaptığımız cPanel firması daha önce Plesk firmasını da satın alan Oakley Capital grubu tarafından 2018 yılı sonunda satın alındı. Oakley Capital grubu tarafından yönetilmeye başlayan cPanel, yaklaşık 20 yıldır aynı olan fiyatlama/lisanslandırma politikasını 27 Haziran 2019 günü hesap tabanlı bir fiyatlandırma ve lisanslama sistemine geçirdiğini duyurdu. 

Tüm dünyada cPanel kullanarak hosting hizmetleri sunan tüm şirketleri için büyük şok etkisi yaratan yeni fiyatlandırma sisteminin hesap tabanlı olması sebebi ile pek çok kullanıcımızın cPanel lisans maliyetleri 6-7 kat arttırırken, 5'den az hesap sayısına sahip yüksek kaynak kullanımı nedeni ile fiziksel sunucu lisansı kullanmak zorunda olan cloud/sanal sunucu kullanıcılarımız için de lisans maliyetleri düşmüş oldu. 

cPanel tarafından belirlenen yeni fiyatlandırma sistemine göre hemen bugünden geçerli olmak üzere üç farklı paket üzerinden ücretlendirme yapılmaya başlandı. Bu paketler ile ilgili detaylar alt kısımda yer almaktadır.

cPanel Admin - 5 adet hesap açılabilir aylık ücret 12,50 USD + KDV’dir.

cPanel Pro - 30 adet hesap açılabilir aylık ücret 17,50 USD + KDV’dir

cPanel Premier - 100 adet hesap açılabilir aylık ücret 32 USD +KDV’dir (Ek hesap 0,12 USD + KDV)

cPanel Admin ve cPanel Pro isimli lisans paketleri sadece cloud sistemlerde (sanal sunucularda) kullanılabilirken, lisans eğer fiziksel bir sunucu için alınacak ise sadece cPanel Premier isimli lisans paketi satın alınmak zorundadır.

Eğer gereksinim duyulan hesap sayısı 100 adet üzerinde ise cPanel Premier lisansı alınmakta ve 100’den sonraki her bir hesap için 0.12 USD + KDV ücret talep edilecektir.

Çok fazla hesaba sahip olan kullanıcılar için hesap bazlı olarak yapılan bu karmaşık ücretlendirme sistemini daha iyi anlatabilmek adına alt kısımda sizin için bir örnek hazırladık.

Örnek:

Eğer sunucunuzda 25 USD + KDV ödeyerek kullandığınız bir cPanel fiziksel sunucu lisansı varsa ve sunucunuzda 1450 adet aktif hesap bulunuyorsa yeni sisteme göre; 

1 Adet cPanel Premier lisansı için 32 USD + KDV öderken

1450 - 100 = 1350 x 0.12 USD + KDV ile toplam 162 USD + KDV’de ek hesap ücreti ödemeniz gerekiyor.

Bu durumda 25 USD + KDV olan lisans ücretiniz yeni hesap bazlı tarifeye göre 194 USD + KDV olacaktır. 

cPanel’in yeni hesap tabanlı lisanslama modeli yıllık olarak satın alınan lisanslar için de geçerli olup daha önce verilmiş olan hakların da geri alınacağını üzülerek bildirmek istiyoruz. Yıllık olarak satın alınmış lisanslar 1 Eylül 2019 tarihi itibari ile aylık olarak yeni lisanslandırma politikasına göre ücretlendirilecek olup, ödenmiş ücretler de bakiye olarak kullanılacaktır. 

Mevcutta cPanel kullanan müşterilerimiz için yeni fiyatlandırma lisans yenileme tarihi ayın 15. gününden önce olanlar için 15 Ağustos 2019 tarihide, 15. günden sonra olanlar içinde 15 Temmuz 2019 tarihi itibari ile geçerli olacaktır.

Bu koşullar altında sorgusuz, sualsiz şekilde yeni lisanslama modeline geçilecek olması, cPanel lisans kiralama hizmetini sizlere sunan şirketimizin olası hatalar sebebi ile zarara uğrayacağını düşünmemiz nedeni ile Yönetilen Sunucular hizmeti dışında tüm aktif lisans kullanan müşterilerimizin hizmet yenileme son gününde iptal edilecektir, cPanel kullanmaya devam edecek müşterilerimizin yeni lisanslandırma politikasına göre yeniden web sitemiz üzerinden sipariş oluşturmaları gerekmektedir. 

Talep eden tüm müşterilerimiz cPanel lisansları iptal olmadan önce yeni lisanslandırma politikasına göre hizmetlerinde değişiklik yapılmasını talep edebilirler.

cPanel/WHM yazılımının alternatifsiz olmadığını, kimsenin bu süreçte artan lisans maliyetlerine katlanmak zorunda olmadığını hatırlatmak isteriz. Alternatif sunucu yönetim yazılımları hakkında müşteri temsilciniz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. 

Saygılarımızla.


Yorumlar

UfukArt 29.06.2019 22:06

Alternatif sunucu yönetim yazılımları hakkında bir blog yazısı da olsa...

Hasta Karyolası 29.06.2019 22:06

Whm panelde Server Reboot işlemi yapılırsa içerik siliniyor mu? https://www.radikalmedikal.com


Yorum Ekleyin

Netinternet 29 Haziran 2019

cPanel Hosting

cPanel Web Hosting ile gelişmiş yönetim paneliyle hizmetinizi yönetin.

Paketleri İncele