Web sitenizi kurarken sitenize bir isim vermeniz gerekir. Bu verdiginiz isim ziyaretçilerinizin internet tarayıcısı üzerinden sitenize ulaşmasını sağlar. Domain, web sitenize verdiğiniz bu ad ve adrestir. Domain bir diğer adıyla ‘alan adı’ markalaşmanın ilk adımı olacağından önemlidir. Web sitenizin trafiğini arttırmak için seçim yaparken önceliğiniz akılda kalıcı ve markanızı ifade eden bir anahtar kelimeden yana olmalıdır. Hedeflediğiniz anahtar kelimenin uygunluğu, domain uzantısı, domain uzunluğu, domain yaşı ve SEO çalışmaları daha sonrasından bir bütün olacak ve sitenizin arama motorlarındaki konumunu etkileyecektir.
Alan adının seo üzerinde ne gibi etkileri olduğunu düşünebilirsiniz. Hadi şimdi alan adına bağlı Google sıralama faktörlerini inceleyelim.

  1. İlk olarak alan adı içerisinde bir anahtar kelimenin olması, sitenizin daha iyi bir sıralama alması için son derece önemlidir. Alan adında kullanılacak anahtar kelimenin sırasına bağlı olarak web sitenin sıralaması da değişecektir. Mesela alan adının içerisinde başta kullanılan anahtar kelime ortada veya sonda kullanılan anahtar kelimeye göre web sitesine daha iyi sıralama kazandırır.
  2. Arama sonuçlarında daha iyi bir sıralamada olmak için domain adı kayıt süresi önemlidir. Google için aldığınız domainin süresinin 1 yıllık olması kötü bir izlenimdir. Sürenizi yenileyecek bile olsanız bu durum Google’ın sizi geçici bir site olarak görmesine sebep olur. Google’ın varlığınızı uzun süreli kabul ederek, değerlendirmesini sağlamak için 3 yıl ve fazlası süreyle alınmış domainler seçmeniz gerekir.
  3. Alt alan adında (subdomain) anahtar kelime kullanımı yapılması, iyi bir sıralama için ana domaini besleyecektir.
  4. Domain geçmişi, alan adının sıralama faktörleri arasında yer alır ve oldukça önemlidir. Geçmişinde ceza almış bir alan adı cezayı yeni sahibine devreder. Bunun önüne geçmek için de tüm bağlantıları reddetmek gerekir.
  5. Tam eşleşen domain (Exact Macth Domain) adı sitelerin iyi bir sıralamada olmasına katkı sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus sitelerin düşük kalitede olmamasıdır.
  6. Whois, bir alan adının kayıt ve bitiş süresini, sahibini, sahibinin iletişim bilgilerini ve kayıt bilgilerini içerir. Siz bilgilerinizi güvenlik açısından gizlemek isterken, Whois bilgilerin gizli olması saklanacak bir şeylerin olduğunu düşündürür. Daha şeffaf herkese açık bilgilerin olduğu bir görünüm arama motorlarının güvenini kazanmanızı sağlar. Açık bir Whois bilgisine sahip alan adı, kapalı bir siteye kıyasla daha çok indeks alır.
  7. Domain adına sahip kişi arama motoru markaları tarafından daha önce ceza almışsa bu durumda diğer alan adlarının da ceza alması beklenir. Bu durum sıralamayı etkileyen önemli bir faktördür.

Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Domain yaşı, alan adının alındığı tarihten günümüze kadar olan süreyi kapsar. Arama motoru optimizasyonlarında kullanılan domain'in geçmişi ve yaşı önemlidir. Google yeni sitelere kıyasla domain yaşının uzun süreli olduğu sitelere daha fazla önem gösterir. Çünkü domain yaşının ve hosting süresinin uzun vadeli olması Google’un gözünde bu sitelerin daha güvenilir olduğu yönündedir. Google’nun bu tutumundan dolayı yaşlı bir domaine sahip olmak arama motoru optimizasyonu açısından size avantaj sağlar. Tabii yeni bir domain yeni bir başlangıç için düşünülebilir. En iyisi ikisini de inceleyip, seçimi hedeflerinize bırakmak.

Domain yaşının az olmasının ne gibi avantajları olabilir?

Öncelikle yeni oluşturulacak web siteleri için yapılacak sektör araştırmaları daha detaylı yapılabilir. Rakip analizi yaparak, rakiplerde bulunan özellikleri geliştirilebilirsiniz. Farklı tanıtım metotlarından yararlanabilirsiniz. Güncel ve yaratıcı içeriklere yer verebilirsiniz. Ek olarak kullanıcı profilleri inceleyip analiz ederek, etkili anahtar kelime seçiminde bulunulabilirsiniz.

Peki, domain yaşının yüksek olmasının ne gibi avantajları olabilir?

Öncelikle arama motorları tarafından bilinirlikleri yüksektir. Yani alan adı, yeni sitelere göre daha değerlidir. Yeni sitelere kıyasla spam olarak algılanmaları daha zordur. İnternet kullanıcıları tarafından tanınırlar. İlk sayfaya gelmesi ve arama sıralamasında yükselmesi daha kolaydır. Hem internet kullanıcıları hem de arama botları tarafından daha güvenilir olarak görülürler. Domain yaşının yüksek olduğu web siteleri daha uzun süreli hizmet verdiği için üst sıralardaki yerini koruması daha kolaydır. Sonuç olarak arama motorları için domain yaşı büyük rol oynar. Alan adınızın yaşının büyüklüğü web siteniz üzerindeki otoritenizi ve arama motorları üzerindeki değerinizi arttıracaktır. Doğru yapılan analizler ve çalışmalar sonucunda üst sıralara çıkmak sizin elinizde. Domain de sizi üst sıralara çıkaran faktörlerden yalnızca bir tanesi!

Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış


Yorum Ekleyin

Netinternet 18 Haziran 2021

cPanel Hosting

cPanel Web Hosting ile gelişmiş yönetim paneliyle hizmetinizi yönetin.

Paketleri İncele